Elektroléčba

Elektroléčba využívající pulsního elektromagnetického pole. Má silný analgetický účinek (tlumí bolest), používá se při léčení měkkých tkání jako je vymknutí kloubu, natažení svalu, při léčbě otoků, hematomů, zánětů a poranění šlach.

V současné době patří terapie ultrazvukem mezi nejčastěji aplikované metody fyzikální terapie v rehabilitaci. Ultrazvuk – mechanické vlnění, které vyvolává lokální zvýšení teploty tkání, zlepšuje prokrvení, tlumí bolest, zlepšuje metabolismus a uvolňuje svalové napětí. Přispívá k uvolnění srůstů a vstřebávání otoků.

Doporučuje se při různých svalových a kloubních obtížích, poúrazových stavech či degenerativní onemocnění

Při průchodu paprsku tkání stoupne produkce enzymů, dochází k ovlivnění kolagenu, zlepší se využití kyslíku a glukózy. Laserový paprsek dokáže proniknout až do hloubky 10 cm a tím ovlivnit i hluboké tkáňové struktury. Metoda je zcela bezpečná a nemůže poškodit žádnou tkáň. Díky podpoře regenerace poškozených tkání nachází laser využití při léčení jizev a vředů. Uplatňuje se i v léčbě pohybového aparátu, nejčastěji při léčbě bolestivých stavů.

Mají především analgetické účinky, při této metodě se aplikuje stejnosměrný nízkofrekvenční elektrický proud přes elektrodu přiloženou na postižené místo. Nejběžnější čas aplikace na jedno místo činí přibližně 10 minut. Obecně lze říci, že čím je proces akutnější, tím kratší bude aplikace proudu. Délka aplikace se zvětšuje v závislosti na ploše, která má být ovlivněna a na hloubce procesu ve tkáni. Při akutních stavech se aplikuje nejčastěji 1x denně, při udržovací terapii 1x týdně. Celkem se doporučuje 5-10 aplikací

Aplikace elektrického proudu přes pokožku za účelem zmírnění bolesti.  TENS spojuje psychologický i somatický účinek a pomáhá redukovat potřebu analgetik. Používá se u chronické bolesti zad, zajímavé je jeho využití úlevy od bolesti v první době porodní.

Nízkofrekvenční pulsní proudy, které se používají jako léčebná metoda zejména po úrazech, při bolestech páteře, při degenerativních onemocnění malých i velkých kloubů a při chronických zánětlivých revmatických chorobách postihujících klouby.

Vířivá koupel dolních končetin je vhodná zejména pro prokrvení dolních končetin při stavech po poranění, operacích nebo atrofii.

Aplikace suchého tepla (Lavaterm)

Termální zábal je lokální aplikace suchého tepla přiložením tepelného nosiče. (Parafango) Využívá se zejména pro analgetický a reflexní účinek tepla jako podklad pro regresivní a manipulační výkony, pasivní i aktivní kineziotrapii a klasickou a reflexní masáž.